Archív článkov,  INTER Academy Camp,  INTER Academy IMAS - Slovakia,  INTER Academy projekt,  Rozhovory

O príprave, sústredení a aktivitách klubu s riaditeľom Ivanom Konfráterom

Klub FC IMAS funguje už takmer dva roky. Už v prvej sezóne sa podarilo hráčom U15 a U13 postúpiť, kategórii U17 ušla miestenka do skupiny o víťaza len o pár bodov, III. ligu MD BFZ (MD3R – U17) – skupinu o umiestnenie však vyhrali.
Aktuálne prebieha zimná príprava na jarnú časť sezóny. O nej, ale aj o ďalších aktivitách klubu sme sa rozprávali s Ivanom Konfráterom.

Zimné-sústredenie-FC-IMAS-1

foto: Erika Šarudiová

Kategórie FC IMAS sa po jeseni držia v horných častiach tabuliek, kategória U17 je tretia, družstvo U15 je taktiež tretie, gepardi z U13 sú siedmi a kategórie U10 a U7 sú prvé, ako hodnotíte jesennú časť sezóny?

Jesennú časť sezóny hodnotím veľmi pozitívne. Prípravu na sezónu začali kategórie U17, U15 a U13 v polovičke júla 2019. Postupne sa dopĺňali kádre jednotlivých kategórií, tréneri komunikovali s novými hráčmi, aby vedeli, čo ich u nás v klube čaká, akou metodológiou sa klub uberá. Títo noví hráči sa u nás v klube veľmi dobre etablovali a začali chápať filozofiu klubu. Veľmi pozorne sme sledovali prípravu a boli sme plní očakávaní ako sa, hlavne kategórie U15 a U13 začlenia do regionálnej ligy, kde sa im podarilo postúpiť na základe postupu z nižšej súťaže.

Kategória U17, tak ako aj minulý rok, nastúpila do súťaže III. ligy MD. Tu som nemal žiadne obavy z účinkovania tohto družstva, nakoľko minulý rok sa hráčom veľmi darilo. Rozbeh jednotlivých družstiev až na kategóriu U13 bol hlavne po hernej stránke na požadovanej úrovni. Našlo by sa niekoľko nedostatkov, ale to už je na tréneroch, aby tieto negatíva odstraňovali hlavne v tréningovom procese.  

Kategória U13 nezachytila úvod súťaže, hráči si futbal neužívali, ale postupnými krokmi v spolupráci s trénermi sme situáciu dokázali stabilizovať a zlepšiť. Ku koncu jesene to už bola tá U13, ktorá skončila na druhom mieste v predošlom súťažnom ročníku, aj keď v nižšej súťaži.

Družstvá sa po jesennej časti, v prechodnom období a v mesiacoch január a február 2020 zúčastnili viacerých turnajov ako aj prípravných zápasov. Kategória U13 jeden z týchto turnajov v Topoľníkoch vyhrala a U10 obsadila 3. miesto. Hráči nazbierali aj individuálne ocenenie napríklad Lucas Benkovský sa stal najlepším hráčom tohto turnaja a Lukáš Zachariáš Man bol v Púchove ocenený ako najlepší brankár.

 

Nastali počas jesennej časti nejaké zmeny v personálnom obsadení?

Počas jesennej časti sme urobili jednu zmenu v obsadení pozície hlavného trénera – head coacha. Do tejto funkcie bol menovaný Tomáš Hančík, ktorý má na starosť hlavne kontrolu, komunikáciu a nastavovanie tréningového procesu s talianskym stálym trénerom Rafaelom Quarantom, ktorý v našej akadémii pôsobil na jeseň a bude aj na jar.

1_Zimné-sústredenie-FC-IMAS-1

foto: Erika Šarudiová

Klub spustil v novembri projekt IMAS Cup, odštartovala ho kategória U8. Boli ste spokojní s týmto turnajom? Aké turnaje nás ďalej čakajú?

Turnaj pre kategóriu U8 bol prvým zo série organizovaných turnajov našou akadémiou. Tento turnaj sa konal v hale základnej školy v Stupave. Akadémia okrem tohto turnaja v roku 2019 usporiada ďalšie turnaje pre kategórie U15, U11 a sériu ukončíme znova turnajom našich najmenších. S týmto prvým turnajom sme boli veľmi spokojní. Odmenou nám boli poďakovania od trénerov zúčastnených družstiev a preto sme sa pre našich najmenších rozhodli tento turnaj zopakovať.

IMAS-Cup-U8-2019-16

Začiatkom februára vycestovali kategórie U17, U15, U13 a U10 na sústredenie. Ako ho hodnotíte?

Čo sa týka sústredenia, myslím si, že sústredenie splnilo očakávania, ktoré sme do neho vkladali. Bol som družstvá pozrieť, hráči absolvovali nariadenú tréningovú záťaž, myslím si, že prehĺbili kamarátstva, nakoľko po každom tréningu nie je čas detailnejšie spoznať svojich spoluhráčov, užili si regeneráciu a porozprávali sa individuálne so svojimi trénermi. Čo sa týka detailnejšieho hodnotenia – najmä po športovej stránke, súhlasím s hodnotením head coacha, ktoré som si prečítal v poslednom článku, kde zimné sústredenie zhodnotil Tomáš Hančík.

Zimné-sústredenie-FC-IMAS-5

foto: Erika Šarudiová

V každom klube dochádza k príchodom a odchodom hráčov, ako hodnotíte doplnenie kádrov počas prípravy?

Kádre sa snažíme vhodne dopĺňať, hlavne máme radosť z toho, keď sa nám hráči sami hlásia, že si chcú vyskúšať tréningový proces a potom, ak majú záujem, tak pokračujú v činnosti v našom klube. Tréneri opäť od marca absolvujú semináre, aby vedeli implementovať poznatky metodológie do jednotlivých družstiev a do každého jedného hráča v našom klube.

 

Prípravné obdobie pomaly končí, kedy je plánovaný príchod permanent coacha?

Príchod pernament coacha je naplánovaný na 1.3.2020. Opäť tu bude pôsobiť tri mesiace a bude ďalej pomáhať pri zvyšovaní kvality našich hráčov. Na 22.3.2020 je naplánovaný príchod dvoch trénerov Davida Chioda (kondičného trénera) a Gabriela Zanona (tréner brankárov). Gabriel bude úzko spolupracovať s Tomášom Kecskesom, ktorý má  pod krídlami našich brankárov. David bude pokračovať v práci, ktorú tu rozbehol, bude zdokonaľovať pohyb našich hráčov, ako aj ich rozvoj po fyzickej stránke. Taktiež budú v čase ich prítomnosti prebiehať semináre na doškolenie našich trénerov.

Gabriele Zanon (2) U17-(1)

Ako už bolo spomenuté, jarná časť sezóny čoskoro začne. Kedy to bude a aké zápasy nás čakajú?

Jarná časť sezóny sa začína 28.3.2020 zápasom kategórie U17, ktorá cestuje do Devínskej Novej Vsi, taktiež U15 a U13 odštartuje jarnú časť sezóny domácim zápasom proti FKP Dúbravka. Prípravky svoje súťaže odštartujú 19.4.2020 tiež domácim zápasom proti ŠK Gajary.

U17(1)

foto: Erika Šarudiová

Aké sú ďalšie plánované aktivity klubu?

No tu ešte raz spomeniem organizovanie turnajov, v najbližšej dobe to bude už túto sobotu (29.2.2020) turnaj v hale kategória U12 a hneď v nedeľu (1.3.2020) sa na ihrisku v Stupave odohrá turnaj kategórie U15, a 8.3.2020 sériu ukončíme opäť v hale turnajom našich najmladších gepardov.

Medzi hlavné priority patrí výjazd našich dvoch družstiev U15 a U13 do talianskeho Milána v termíne od 15.3.2020 do 22.3.2020. Hráči absolvujú tréningové jednotky pod vedením talianskych trénerov priamo z Milána. Naši tréneri a hráči načerpajú nové poznatky pod talianskou taktovkou. Hráči tiež absolvujú návštevu štadióna San Siro, kde hráva svoje domáce zápasy FC Internazionale Miláno, prehliadku Milána a mnoho ďalších prekvapení pripravených pre hráčov našej akadémie.

Tiež pripravujeme družstvo U10 na výjazd do Milána, kde sa uskutoční celosvetový turnaj všetkých akadémii z celého sveta. Hráči vycestujú 30.4.2020 a návrat je naplánovaný na 4.5.2020. Verím, že sa našim hráčom budú tieto aktivity páčiť, že si tieto zájazdy užijú a prinesú si množstvo cenných a neopísateľných zážitkov. Samozrejme, tréneri pracujú naplno a pripravujú jednotlivé kategórie na štart jarnej časti sezóny.

sansiro

foto: Erika Šarudiová

Projekt INTER Academy IMAS – Slovakia, ktorý je realizovaný v spolupráci s talianskym klubom beží už takmer dva roky. Ako podľa Vás pokračuje rozvoj projektu a spolupráca s mestom?

Rozvoj projektu prebieha dobre, myslím si, že tréneri pracujú na výbornej úrovni a posúvajú našich hráčov dopredu. Za rok a pol sme spoločnými silami dokázali pozdvihnúť klub na úroveň, na akej je dnes. Hráme pravidelne päť súťaží za toto krátke obdobie. Veľmi dôležitou úlohou pre ďalšiu sezónu je otvoriť kategóriu U19, nakoľko hráči, ktorí momentálne hrajú v kategórii U17 už prerastú vekovo túto kategóriu. Chceme, aby ďalej pokračovali v našom klube a ďalej sa v ňom rozvíjali.

Čo sa týka spolupráce s mestom, musím napísať, že mesto Stupava sa nám snaží pomáhať. Je nám veľkým potešením, že nad všetkými turnajmi, ktoré náš klub usporadúva prebral záštitu primátor mesta pán Novisedlák. Pravidelne sa spoločne snažíme riešiť problémy ohľadom areálu TC Stupave.

 

Na záver, aké plánuje klub aktivity v lete?

V lete sú, samozrejme, naplánované kempy pre hráčov, ktorí sa chcú zdokonaľovať pod vedením profesionálov z Talianska. Tento rok sme pridali k Brezovej pod Bradlom, kde sa kemp uskutoční od 6.7.-11.7.2020, aj kemp v Stupave, ktorý je naplánovaný na koniec školského roka od 29.6. – 4.7.2020. Kemp nie je určený len pre hráčov nášho klubu, ale aj pre širokú verejnosť, takže všetkých srdečne pozývame!

 

Ďakujeme za rozhovor!

INTER-Academy-Camp-

Autor: Erika Šarudiová

 

error

Nezabudni nás sledovať aj na