Archív článkov,  Rozhovory

Peter Tóth: „V tejto sezóne chceme hrať pekný a oku lahodiaci futbal!“

Športový riaditeľ nám taktiež prezradil, že by chcel, aby sa kategórie IMASu umiestnili na popredných miestach tabuľky. Zhodnotil minuloročnú sezónu kategórií FC IMAS a opísal, ako prebiehal prvý tréningový týždeň.

 Letná príprava začala v pondelok a my Vám prinášame pohľad športového riaditeľa nielen na predošlú sezónu, ale aj na plány v tejto sezóne.

imas-3

Peter, na začiatok sa trochu vrátime k minulej sezóne. Devätnástka bojovala s Malackami o postup, nakoniec sa to nepodarilo. Koncom sezóny na Vás bolo vidno sklamanie, pozeráte sa na to teraz možno o niečo inak?

Áno, s Malackami sme bojovali o postup. Je tam určité sklamanie, ale keď to celkovo zhodnotím, Malacky boli lepšie či v individuálnych výkonoch alebo hernom systéme. Odohrali sme s nimi veľmi vyrovnané zápasy, myslím si, že to bola kvalita druhej ligy, ale nezvládli sme to v hlavách. Myslím si, že chalani neboli ešte pripravení na boj o postup, ale určite im aj táto skúsenosť pomôže v ich futbalovej kariére.

 

Ako by ste sezónu z pohľadu Vášho družstva s odstupom času? Aké mala pozitíva a naopak, boli nejaké negatíva, ktoré ste sa snažili odstrániť, ale nepodarilo sa to?

Sezónu by som hodnotil celkovo určite pozitívne, aj keď sa nám nepodarilo postúpiť do druhej dorasteneckej ligy. Takto sa na to pozerám preto, lebo ako nováčik sme obsadili druhé miesto a s odstupom času to budeme hodnotiť ako veľmi dobrý výsledok. Nevedel som, čo nás vo vyššej súťaži čaká, prvé zápasy sme sa s ňou zoznamovali, ale potom chalani chytili veľmi dobrú hernú fazónu a darilo sa nám. Po jeseni sme skončili druhí, no v jarnej časti nás pribrzdili zranenia kľúčových hráčov ako Aďo Foltýn a Peter Biesik. Snažili sme sa na Malacky dotiahnuť, podarilo sa nám to na rozdiel troch-štyroch bodov, ale zlom nastal počas toho druhého nadstavbového zápasu v Malackách. V tomto zápase sme dokázali len remizovať, aj keď sme chceli vyhrať a potom sme sa nedokázali naladiť na tú víťaznú vlnu, trápili sme sa v súbojoch a so súpermi, kde sme mali jednoznačne vyhrať, sme nevyhrali. Posledný záchvev bol v domácom zápase s Malackami, kde ešte bola nejaká šanca, ale, bohužiaľ, nepodarilo sa to.

Negatíva tam určite sú, napríklad musíme viac pracovať na psychike hráčov, aby sme tie zlomové momenty zvládli a dokázali ich preklopiť na našu stranu, čo sa nám teraz nedarilo. Celkovo som ale spokojný s účinkovaním devätnástky, lebo, ako som už povedal, na to, že sme nováčikom v súťaži, sme odohrali dobré zápasy či už s Malackami, Pezinkom alebo Dunajskou Lužnou a skončili sme druhí.

WhatsApp-Image-2022-06-23-at-08.14.57-5

V devätnástke boli aj končiaci dorastenci, s ktorými sme robili rozhovor. Viete nám povedať, ako sa Peťovi a Marekovi darí?

Ako spomínate skončili Pedro Tóth, Marek Bilačič a Peter Biesik. Pedro a Marek sú Parndorfe, kde budú alternovať medzi U23 a rezervou, potrebujeme, aby sa tam chytili, aby „pričuchli“ k mužskému futbalu, lebo prestup z dorasteneckej kategórie k mužom je náročný, ale myslím si, že na prípravu tam našli perfektné podmienky a dúfam, že sa im tam bude dariť.

 

O čelo tabuľky bojovala aj sedemnástka, ani tej sa však v závere nepodarilo udržať sa na špici a skončila na treťom mieste. Môžeme sa aj napriek tomu pozerať na sezónu mladších dorastencov ako na úspešnú?

Čo sa týka U17-tky, tak tam to bolo tiež veľmi dobre našliapnuté, bojovali sme s Interom o čelo tabuľky. V tomto prípade bol zlomový zápas asi ten na Interi, ktorý sme prehrali. Myslím si, že tam kvalita bola, ale, bohužiaľ, niektorí chlapci si to budú musieť upratať v hlave, hlavne čo sa týka dochádzky na tréningový proces a podobných vecí, lebo jednoducho bez tréningu sa hrať nedá a na tom sme zhoreli ku koncu sezóny, pretože sme museli ťahať aj zo sedemnástky do devätnástky hráčov, lebo devätnástka nebola kompletná a stále tam boli nejaké problémy, čo sa týka dochádzky na tréningy aj zápasy, takže ten záver sezóny bol zlý, ale poučíme sa z toho a v ďalšej sezóne to nastavíme úplne inak.

imasU17

Podobne skončila aj pätnástka, na treťom mieste. Akú sezónu mali chalani pod vedením trénera Holáska?

V U15-tke bola vidieť veľmi dobrá práca trénera Holáska, ktorý sa s družstvom pravidelne umiestňuje na horných priečkach tabuľky. Tam rovnako, ako v devätnástke, bojovali o prvé miesto tabuľky s Malackami, bohužiaľ, doma zaváhali, ale myslím si, že tam je výborný progres trénera Holáska aj celého mužstva. Väčšina tohto mužstva teraz ide do sedemnástky, takže tam nemám obavy, bude to veľmi dobrý ročník, možno nie ešte úvod, ale som presvedčený, že chalani sa v tej súťaži veľmi rýchlo oťukajú a budú tam hrať na popredných miestach tabuľky.

246713042_2170455459778890_8986643040529005755_n

Poďme späť k príprave. Tá začala, ako sme už uviedli, 18.7.. V akej kondícii nastúpili hráči do prípravy?

V pondelok sme začali prípravu s kategóriami U19, U17 a U15. Čo sa týka devätnástky, tam musíme prekopať komplet celý káder a stále pracujeme na posilnení, takže hodnotiť to príliš nebudem. Ďalej sedemnástka, tá bude počtovo aj kvalitatívne na veľmi dobrej úrovni, takže obavy nemám, chalani prišli na prvý tréning vo výbornej kondícii a dobre pripravení, takže počas voľna len neoddychovali. V kategórii U15 je rovnaký problém ako v devätnástke, riešime to a som presvedčený, že devätnástka aj pätnástka bude počtovo aj kvalitatívne pripravená na súťaž.

 

Na čo ste sa v jednotlivých kategóriách zameriavali prví týždeň a čo je cieľom letnej prípravy.

Tento týždeň by som nazval taký nábehový, aj vzhľadom k týmto vysokým teplotám trénujeme maximálne 70 minút, samozrejme, snažíme sa všetko robiť s loptami, nejdeme do extrémnych behov a podobných vecí, lebo v tomto teple by to bolo kontraproduktívne. Takže snažíme sa všetko robiť s loptami, prípravné cvičenia a herné cvičenia a tak ďalej, takže tento prvý týždeň je nábehový a ďalej pôjdeme určite dobrou cestou.

 

Už v sobotu čaká dorastencov prípravné stretnutie s družstvom z Dallasu. Čo od tejto medzinárodnej konfrontácie čakáte?

Od U17-tky očakávam veľmi kvalitný výkon, ide o medzinárodnú konfrontáciu, takže dúfam, že si to chalani patrične užijú. Čo sa týka U19-tky, poviem to obrazne, sám uvidím, čo ma čaká s novým mužstvom, ale teším sa na ten zápas a uvidím mužstvo v akcii a uvidím, na čom treba pracovať.

Na ihrisku sme mohli vidieť trénovať devätnástku pod Vaším vedením, kategóriu U17 prebral Tony Holásek a Vlado Žilavý bude koučovať pätnástku. Aké ďalšie personálne zmeny nastanú? Pribudli nejaké nové kategórie?

Na Metodovej, ktorú má pod palcom Juraj Múčka, máme kategórie od U6 po U10, ale tam to budeme ešte personálne riešiť podľa počtov, berieme do úvahy aj to, že ešte v septembri prídu nejakí hráči, čiže si to ešte nechávame otvorené. Kategóriu U8 a U9 v Stupave bude mať na starosť Peter Ryšánek, U11-tku riešime s novým trénerom, kde sme už na 90% dohodnutí a ostáva doriešiť len nejaké detaily, takže keď všetko doladíme, budeme o trénerovi informovať. Kategóriu U13 preberá tréner Kolarčík, v pätnástke bude, ako je už spomenuté, Vladimír Žilavý a v devätnástke ja.

 

Ako hodnotíte minulú sezónu našich kategórií prípraviek (U11 a U8) a čo ich v tejto sezóne čaká?

Čo sa týka kategórie U11, myslím si, že tam bola vidieť dobrá práca trénera Kolarčíka, len tam bol opäť problém s dochádzkou na tréningy, ale v 90% zápasoch dominovali. Rovnako aj v U8 je vidieť prácu trénera Ryšánka, tam je ale treba trpezlivosť, tam nám nejde ani tak o výsledky, ako o to napredovanie hráčov. To je v týchto menších kategóriách prioritné, je to skôr ako o tréningoch o nejakej pedagogickej činnosti, samozrejme aj futbalové veci a pohybová kultúra. Na to nadväzne sa potom zapájajú futbalové veci. Čakajú ich medzinárodné turnaje, jedenástka by v najbližšej dobe mala ísť do Parndorfu na turnaj a tiež súťaže. Som presvedčený, že budú napredovať.

V auguste už začínajú aj majstrovské zápasy. Aké máte s jednotlivými kategóriami ambície na sezónu 2022-2023?

Ambície v tejto sezóne, chceme hrať pekný a oku lahodiaci futbal, chceme sa v kategóriách pohybovať na popredných miestach v tabuľke, teda od tých žiakov nahor, pri jedenástke a nižších kategóriách tie výsledky nie sú až také podstatné. Chceme, aby chalani napredovali či už futbalovo alebo výkonnostne, pracujeme na tom, aby sme tu mali mentálneho kouča, najmä pri tých starších kategóriách. Od augusta sa k nám pripája fyzioterapeutka, ktorá je dobrá vo svojom obore, nakoľko robí fyzioterapeutku hádzanárkam Slovenska, samozrejme plánujeme aj semináre s rôznymi trénermi či už so slovenskými alebo zo zahraničia, ktorí budú vzdelávať trénerov aj hráčov. V pláne je vybudovanie posilky a chalani budú pod vedením našich trénerov napredovať.

 

error

Nezabudni nás sledovať aj na