Archív článkov,  Rozhovory,  U19

Po štyroch rokoch nás opúšťajú opory U19

Naši končiaci dorastenci odohrajú za IMAS posledný zápas v stredu s Dunajskou Lužnou

20211117_1157290

Peter Tóth a Marek Bilačič boli od začiatku pevnými súčasťami dorasteneckých družstiev. Do klubu prišli pri jeho vzniku v roku 2018 a spolu s tímom a trénerom si preskákali rôznymi prekážkami, pričom zažili aj množstvo skvelých momentov. Prinášame Vám rozhovor s našimi hráčmi, s ktorými sa v tejto sezóne rozlúčime.

imasinsta-3

Marek, Peter, v klube končíte po štyroch rokoch, keď sa spätne obzriete na zápasy a Vaše výkony v tíme, ste so sebou spokojní?

Peter Tóth: Ja osobne si môžem povedať, že som so sebou spokojný, či boli spokojní aj tréneri, už je vec druhá 😅. V každom zápase som sa zo seba snažil dať maximum, a aj keď to niekedy nešlo, boli zranenia a všelijaké komplikácie, vždy som robil všetko pre to, aby som tímu pomohol a podal najlepší možný výkon.

Marek Bilačič: Mali sme veľa dobrých zápasov, no nie vždy som odchádzal spokojný so sebou, je ťažké povedať, že som spokojný, vždy chcem o niečo viac a byť lepší od zápasu k zápasu, ale keď sa obzriem spätne, v akom stave som do tohto klubu prichádzal a v akom odchádzam, som viac ako len spokojný.

1

2

Počas týchto rokov sa Vám podarilo s tímom vybojovať postup zo štvrtej do tretej dorasteneckej ligy, aký to bol pocit?

Peter Tóth: Pocit to bol výborný, postup je vždy veľká vec, a osobne som ho pred tou sezónou ešte nezažil, takže som si ho naozaj užil. Samozrejme, som bol rád aj za chalanov, pretože sme si to zaslúžili a vybojovali všetci.

Marek Bilačič: Musím priznať, že toto som ja osobne ako nejaký extra úspech nebral, videl som to skôr ako samozrejmosť, bol to dobrý rok, kedy sme boli sebavedomí a dobrá partia na ihrisku aj mimo neho, inú možnosť ako postup sme v podstate ani nevideli. 

3

4

V tejto sezóne ste sa opäť snažili o postup, pričom ste boli len nováčikom ligy. V tabuľke Vám na konci sezóny patrí druhé miesto. Podarí sa Vašim, už takmer minulým spoluhráčom, splniť úlohu a postúpiť do druhej ligy v budúcej sezóne?

Peter Tóth: Môj názor je taký, že keď si chlapci teraz po sezóne oddýchnu, načerpajú nové sily a postavia sa k sezóne tak, ako na začiatku tejto, zvládnu to. Majú na to všetci, o to sa nebojím. Určite ich prídem pozrieť aj podporiť v priebehu sezóny aj osobne.

22

Sezóna bola náročná, najmä jej záver. Ako vidíte túto sezónu, ako by ste ju zhodnotili?

Marek Bilačič: Zo začiatku sezóny sme boli príjemným prekvapením, samozrejme, nie pre ostatné kluby, bojovali sme každý zápas do poslednej minúty, dreli sme jeden za druhého a šliapali sme. Jar už sa mi hodnotí ťažšie, keďže sa nám nepodarilo vybojovať postup, čo ma naozaj mrzí, lebo sme znegovali všetko to predošlé úsilie, spôsob, akým sme ukončili sezónu, ma popravde mrzí, čakal som, že v tom zlomovom momente budeme schopní všetci zasa zabrať a ťahať spolu, ale nebolo nám to dopriate, snáď to chalanom vyjde budúci rok.

21

Okrem skvelých momentov sme zažili aj to, čo doteraz nikdy, online tréningy počas korony. Napriek tomu, že toto obdobie malo veľa negatív, viete nájsť aj nejaké pozitíva?

Peter Tóth: Tak veľké pozitívum bolo určite to, že sme nezostali stagnovať, ale našlo sa hneď niekoľko riešení tejto situácie. Veľa z nás to podporilo určite aj v tom pracovať na sebe viac aj individuálne. A, samozrejme, musím spomenúť aj to, že nedeľné makačky pána trénera Tótha boli vždy zárukou zábavy spojenej s tvrdou drinou! 😁

Marek Bilačič: Online tréningy boli náročné, hlavne na psychiku, kedy ste už len chceli s chalanmi vybehnúť na ihrisko a robiť, čo vás baví, ale ako alternatíva tréningov to bolo úžasné, fyzicky sme boli pripravení na dosť vysokej úrovni, postupne aj kondične a bol to aspoň nejaký kontakt s chalanmi, keď už sme sa nemohli vidieť naživo, takže aj na toto obdobie tréningov spomínam pozitívne. 

imasimas

Aký bol prístup trénerov k Vám ako tímu počas uplynulých 4 rokov? 

Peter Tóth: K tomuto nemôžem povedať jedno zlé slovo, pretože prístup trénerov k nám a celkovo aj k vzťahu tréner-hráč bol od začiatku na veľmi vysokej úrovni. Či už to boli tréner Murár, Tóth, Žilavý. Každý jeden tu boli vždy pre nás, naučili a posunuli nás dopredu neskutočným spôsobom, a mne osobne pomohli posunúť sa ako hráčovi o niekoľko levelov vyššie. Za toto majú moju poklonu, uznanie a veľké poďakovanie. 

Marek Bilačič: Ja osobne, a verím, že ani nikto z chalanov v klube, nemôžem povedať jedno krivé slovo, či už tu boli tréneri, ktorí tu už nepôsobia alebo terajší, nikdy som nemal jediný problém, vždy sa mi dostalo pomoci na ihrisku aj mimo neho a to, že sa túto sezónu s nimi lúčime, je jedna z vecí, ktorá ma mrzí najviac. Bude ťažké si zvyknúť na to, že už sa s nimi nebudem vidieť každý deň, ale verím, že sa naše cesty stretnú ešte, či už vo futbalovom svete alebo nie, myslím že im máme čo vracať. 

7

6

Je určite veľmi náročné vypichnúť jeden najlepší moment za obdobie, kedy ste v klube pôsobili, napriek tomu, na ktoré obdobie či momenty si najradšej spomínate?

Peter Tóth: Veľmi rád som mal sústredenia, tie boli super vždy. Makalo sa, ale, samozrejme, bola aj zábava. Vysielačkám sa vďaka našim sústredeniam budem ešte veľmi dlho vyhýbať 😅. Ale taký pre mňa asi najsilnejší moment bola tohtosezónna výhra v domácom zápase s Malackami, tam boli miestami až neopísateľné emócie.

Marek Bilačič: Tak tu to je určite jasné, sústredenie. Každé jedno sústredenie znamenalo potiť krv, mierne stúpanie, zábavu a dvojtýždňovú svalovicu. Nikdy to nebolo len o tej tvrdej drine, ale aj o tom, ako sa vždy utužil kolektív, lebo sme spolu trávili celé dni, bolo to úžasné a toto sú presne tie veci, na ktoré nikdy nezabudnem, ale bolo pár zápasov, ktoré sú v tesnom závese, predsa len za tie štyri roky sme si tu ako jedna banda toho prežili naozaj veľa. 

5

imas-11

275670110_2279266912231077_5347834809437480741_n

Čo Vám 4 roky v klube dali do života, či už športového alebo osobného?

Peter Tóth: Zo športového hľadiska určite to, že pri futbale je veľmi dôležitá aj mentálna stránka hráča, nie len fyzická. Stane sa, že príde napríklad zranenie, nemôžte nastúpiť a idete sa z toho zblázniť a vtedy je dôležité zostať v hlave silný a neopustiť sa. No a z osobného to, že aj keď sa cítite najviac na dne, a nezáleží na tom, či v športe alebo v živote, vždy sa dá zakusnúť, vždy sa dá pokračovať, a vždy sa dá nájsť riešenie a cesta. Sebareflexia, sebazaprenie a pokora sú hlavné veci, ktoré si odtiaľto so sebou beriem aj do osobného života. 

Marek Bilačič: Je toho veľa, naozaj, ale jednou z vecí na ktorej si zakladá aj tréner je, že ak nejde jednému, zaberieme aj za neho, nenechávame sa v štichu a sme v tom spolu, a to platí aj v osobnom živote. Samozrejme, aj ak nejde mne, nevešať hlavu dole, ale odmakať to, žiadne výhovorky, iba tvrdá práca a to je rovnako vec do osobného života. 

19

Ako hodnotíte Vaše účko, aký ste boli kolektív?

Peter Tóth: Kolektív sme boli výborný. Sadli sme si veľmi dobre, od začiatku sme ťahali jeden koniec povrazu, a aj chalani, čo nás postupne dopĺňali, sa vždy dokázali rýchlo začleniť do kolektívu a vedeli sme spolu fungovať. Boli aj tmavšie momenty, ale to k tomu proste patrí, a aj tie sme zvládli vždy spolu vyriešiť. Lepší kolektív som si asi ani priať nemohol.

Marek Bilačič: Za tie roky sa ten kolektív trochu pomenil, ale ten pilier, ktorý tam bol, ostal zachovaný a musím povedať, že som naozaj šťastný za tieto roky. S chalanmi si výborne rozumieme, sme dobrá partia na ihrisku aj mimo neho a to je základ úspechu, stále je to vlastne o zábave a túto časť sme splnili do bodky. 

279449534_2317053218452446_7319374829136915940_n

Prišli sme do finále. Obaja ste boli skvelými hráčmi, ktorí vždy dreli a za Váš prístup Vám naozaj ďakujeme. Aktuálne Vás čaká skúška v rakúskom Parndorfe a my veríme, že Vás vo futbalovom ako aj osobnom živote čaká veľa úspechov. Chceli by ste na záver ešte niečo odkázať či už hráčom alebo komukoľvek?

Peter Tóth: Ďakujem veľmi pekne. Chcel by som sa touto cestou ešte raz poďakovať všetkým, ktorí s nami boli od začiatku tejto neskutočnej jazdy, ktorá, bohužiaľ, tiež raz musela prísť ku koncu. Trénerom za to, že tu vždy boli a vedeli sme, že s nimi môžeme rátať za každých okolností. Vedeniu, že pre nás vytvorilo super podmienky. A, samozrejme, chalanom, niektorí to s nami ťahali od úplného začiatku, niektorí sa pripojili neskôr, no to nič nemení na tom, že som neskutočne vďačný za to, že som mohol hrať s nimi v jednej zostave. Chlapci verím vám, budem vám držať palce v novej sezóne a neskôr aj vo vlastných kariérach. Tento klub, rovnako aj s vami všetkými, s ktorými som mal možnosť toto obdobie v ňom stráviť, v mojom srdci určite ostane.

Marek Bilačič: Asi nie je moc čo, tieto veci si povieme s chalanmi osobne, ale určite im držím palce do budúcna, ak znova nabehnú na prístup, ktorý mali na jeseň a udržia si ho, tak nebudú mať konkurenciu. Je tam veľa šikovných chalanov a hráči ako Aďo Foltýn, Filip Didek, Luky Kaniansky, Šimon Marušák to budú schopní potiahnuť, o tom nepochybujem. 

20

error

Nezabudni nás sledovať aj na