Archív článkov,  INTER Academy projekt,  Rozhovory,  Z pohľadu...

Z pohľadu majiteľov klubu: “Pôsobenie a prezentovanie klubu v súťažiach hodnotíme vysoko pozitívne!”

Vianoce sa nám nezadržateľne blížia a ešte pred nimi nám Ivan Konfráter a Martin Mikolášek ponúkli pohľad na jesennú časť sezóny!
 
 
Na začiatku sezóny v klube nastala výmena niektorých trénerov ako aj hospodára. Ako vnímate tento pomerne turbulentný začiatok sezóny?
 
Príprava začala v pozmenenej trénerskej posádke. V klube sme sa nedohodli na ďalšej spolupráci s týmito trénermi: David Richnavský, Tomáš Hančík, Jozef Hladký. Týmto trénerom chcem aj takto poďakovať za ich prácu počas trojročného pôsobenia v projekte Inter Academy. Počas prípravy družstva U11, ktoré viedol p. Václav Měšťan došlo tiež k zmene, keď družstvo pred prvým majstrovským zápasom ostalo bez trénera. K tomuto skutku sa vyjadrovať nebudem, myslím, že sa to nehodí na tomto fóre. Taktiež došlo aj k výmene hospodára v tréningovom centre Stupava. 
 
Družstvá začali trénovať pod vedením týchto trénerov: U19 – Peter Tóth, U17 – Vladimír Žilavý, U15 – Anton Holásek, U13 – Peter Masarovič, U11 – Tomáš Kolarčík, U8 – Peter Ryšánek a neskôr sa pridal aj Milan Železňák.
 
Príprava prebiehala v domácich podmienkach v tréningovom centre Stupava. Kvôli nejasnej situácii ohľadom nariadení sme nevycestovali na žiadne sústredenie, ako sme mali vo zvyku po minulé roky. Je ťažké v tejto dobe niečo plánovať dopredu, nakoľko sme sa popálili v predošlom období, hlavne pri predošlom plánovaní našej cesty do Milána v marci 2021, kde sme kvôli pandémii nemohli vycestovať a prišli sme o nemalé finančné prostriedky. Preto sme pri plánovaní ďalších aktivít klubu museli zvýšiť ostražitosť. Počas prípravy sa začali zapájať aj noví hráči, ktorí k nám prišli v lete 2021. Myslím si, že príprava splnila očakávania a hráči sa dokázali pripraviť aj v domácich podmienkach. 
 
imas13
 
Kategória U19 sa dostala do tretej ligy, čo bolo aj želaním v minulej sezóne. Ako vnímate tento progres dorastencov?
 
Veľkou vzpruhou do ďalšej činnosti klubu bol fakt, že družstvo U19 pod vedením trénerov Jána Murára a Petra Tótha postúpilo po kratšej sezóne 2020/2021 zo štvrtej do tretej dorasteneckej ligy. Tu sme boli plní očakávaní, ako sa naši hráči popasujú s úlohou nováčika. V prvom zápase sa nám potvrdili naše predpovede, že to nebude vôbec ľahké. Každým jedným zápasom sa hráči zlepšovali a v neúplnej tabuľke po jesennej časti sú chalani na prvom mieste. Verím, že v jarnej časti bude tento kolektív bojovať o najvyššie priečky. Hráči z môjho pohľadu na to majú, myslím si, že v šatni je výborná a kamarátska atmosféra. Práca trénera a zároveň športového riaditeľa p. Petra Tótha by mala byť inšpirujúca pre mladších kolegov, vidím, že má obrovskú snahu posunúť jeho družstvo a v neposlednej rade aj celý klub. Patrí mu obrovské poďakovanie.
 
fcimasimas
 
V družstve U17, ako píšem vyššie došlo k zmene trénera. Do klubu sa nám podarilo pritiahnuť jedného kvalitného, cieľavedomého trénera p. Vladimíra Žilavého, ktorý sa svojej úlohy zhostil veľmi dobre a tiež po počiatočnom oťukávaní s hráčmi nastavil túto kategóriu veľmi dobre. O tom svedčia aj ich výsledky a hlavne hra, ktorú toto družstvo predvádzalo na ihrisku. Teší ma aj fakt, že náš hráč Maximilián Magáth patrí po jesennej časti k najlepším strelcom tejto súťaže, keď sa mu podarilo streliť 13 gólov. Celkovo ma hráči potešili. Negatívom je menší počet hráčov v tejto kategórii, čo si myslím, že sa po jeseni zmení a taktiež ma veľmi mrzia zranenia hráčov, najviac to Filipove Tóthove a Marcusove Hadove. Filipa som už videl v plnom nasadení a verím, že na jar už bude v poriadku aj Marcus Had. Druhé miesto po jesennej časti len o skóre hodnotím vysoko pozitívne. Chalani si určite uvedomili, že nesmú podceniť žiaden zápas v tejto lige a viem, že ich to posunie zase vpred. Oni vedia, o ktorom zápase hovorím.
 
imasimas
 
Skvelé výkony počas jesene podávala aj kategória U15, čo hovoríte na ich prejav na ihrisku?
 
Družstvo U15 vedie p. Anton Holásek. Tu sme dúfali, že družstvo je plne etablované v tejto súťaži po postupe spred dvoch rokov. Od prvého kola chalani napĺňajú ciele, ktoré si toto družstvo stanovilo pred sezónou. Veľmi dobre sa etablovali noví hráči, lídrami tohto družstva sa stali Erik Zeman, a čo ma veľmi teší, aj Jakub Chochol, ktorý veľmi dobre zapadol do kolektívu. Erikovi patrí druhé miesto v tabuľke strelcov s 32 gólmi a Jakub Chohol sa umiestnil na treťom mieste s 24 gólmi. V tomto kolektíve je ale veľa šikovných hráčov. Viem, že to nie je len o strelcoch, ale aj o hráčoch, ktorí musia plniť iné úlohy na ihrisku. Mne osobne sa najviac páčil Samuel Foltýn, Patrik Štvrtecký, Bruno Sirota, Samuel Habáň, Miroslav Toman a v strede Lucas Benkovský.  Tento kolektív sa umiestnil po jeseni na prvom mieste. Poteší, že naša U15 je už tretí rok na prvom mieste. Ich hra v niektorých zápasom spĺňa najprísnejšie kritéria.
 
imas15
 
Veľkou zmenou prešla aj kategória U13, ktorej však šťastie v sezóne príliš neprialo. Čo od tohto družstva očakávate na jar?
 
Kormidla pri družstve U13 sa od začiatku sezóny chopil tréner p. Peter Masarovič. V lete sa stretol s problémom, a to s nevyhovujúcou dochádzkou na tréningový proces. Vedeli sme, že rodičia budú chcieť stráviť spoločné dovolenky s hráčmi, len tu je potrebné si uvedomiť, že táto kategória hrá druhú žiacku ligu. Príprava hráčov je v lete veľmi dôležitá, z nej hráči čerpajú celú jeseň. Potom sa ťažko vyhráva, ale keď nevieme odohrať žiadny prípravný zápas kvôli nedostatku hráčov, je to potom vidieť na hre celého kolektívu počas súťaže. Som presvedčený, že budúci rok sa táto situácia opakovať nebude. Potom aj postavenie v tabuľke bude lepšie. Ale musím aj pozitívne. Po jeseni nazývam toto družstvo “remízoví králi”, veď 6x dosiahli nerozhodný výsledok. Chalani postupom času a pôsobením trénera prišli na to, že sa dá hrať s každým družstvom v súťaži. Ja osobne verím tomu, že jar 2022 bude výsledkovo lepšia, ako tomu bolo na jeseň 2021. Nielen výsledkovo, ale aj herne. Hráči postupne začali ukazovať čo v nich je. Možno trošku šťastia pri zakončení a bolo by to veselšie, ale ako píšem jar bude ich.
 
imasu13
 
Kategória U11 bola počas jesene osobitou témou, prispela k tomu zmena trénera a s ním nový vietor do kabíny. Ako vidíte po jeseni toto družstvo?
 
V družstve U11 po odchode p. Václava Měštana sa k družstvu pripojil p. Tomáš Kolarčík. S týmto trénerom prišiel nový vietor, nové myšlienky, nová chémia, nové veci v tréningovom procese a hlavne nový prístup k hráčom. Toto všetko sa postupne začalo odzrkadľovať na ihrisku. Hráči na každom tréningu, v každom zápase dávali do týchto činností bojovnosť, um, nasadenie a svoje srdiečko. V tejto súťaži sa na výsledky nehrá, ale ich pôsobenie hodnotím vysoko pozitívne, veď v každom zápase bolo vidieť veľké zanietenie, radosť z hry, hráči súperom nastrieľali veľké množstvo gólov. Pri presune hráčov do vyššej kategórie budúci rok v lete budú výborne pripravení na kategóriu U13. V minulosti tomu tak nebolo a prechod hráčov nebol taký plynulý, ako tomu, pevne verím, bude v lete a hráči, ktorí prejdú do vyššej kategórie, budú lídrami aj v kategórii U13.
 
fcimasU11imas
 
A poslednou ale nemenej dôležitou kategóriou je U8. To sa v tejto sezóne podarilo rozšíriť aj do Bratislavy. Čo o nich poviete?
 
A naši najmenší. Tu je veľkým pozitívom, že máme dve družstvá U8. Jedno pôsobí v Stupave a jedno v Bratislave. V tejto kategórii máme 24 hráčov, ktorí postupom času budú hernou formou čerpať nové skúsenosti, individuálne zručnosti. Pod vedením trénerov p. Petra Ryšánka a p. Milana Železňáka budú nasávať atmosféru tréningové procesu, ako sa správať v kolektíve. Na túto kategóriu sme veľmi hrdí, vieme, že v týchto hráčov nám drieme ďalší potenciál úspechov klubu, ako aj projektu Inter Academy, kde spolupracujeme s veľkoklubom FC Internacionale Milano.
 
U8
 
Sezóna však nebola spojená len so súťažami, ale aj s permanentne sa meniacimi protipandemickými opatreniami. Napriek tomu sa však klubu podarilo vycestovať do Milána. Ako by ste zhrnuli jeseň z pohľadu klubu?
 
Pôsobenie a prezentovanie klubu v súťažiach hodnotíme vysoko pozitívne. Aj v tomto ťažkom období, keď sa strieda obdobie, kedy môžeme trénovať a kedy nemôžeme trénovať. Hráči stále napredujú, snažia sa naučiť novým moderným trendom, pozorne vnímajú trénerov a prostredie, v ktorom pracujú. Najsvetlejším bodom jesennej časti bolo zorganizovanie stáže v talianskej metropole – priamo v Miláne.
 
imasfb-1
 
Hráči si v rýchlom slede užili prehliadku celého štadióna na San Sire, múzea na tomto štadióne, návštevu zápasu žien Série A (FC Internazionale Milano – Juventus). Ďalší deň absolvovali program v tréningovom centre mládežníckej akadémie FC Internazionale Milano, kde po ukončení dostali certifikáty o absolvovaní tejto stáže. Vyvrcholením bol návrat na štadión San Siro, kde o 12:30 hod. začínal zápas FC Internazionale Milano – Udinese. Ešte pred týmto zápasom si užili atmosféru, keď nevedeli, ku ktorému stánku so suvenírmi sa majú rozbehnúť. Ani si neuvedomovali, koľko ľudí je pri tomto futbalovom svätostánku. Zažili organizáciu vstupu na štadión za prísnych protipandemických a bezpečnostných opatrení. Keď už sedeli na svojich miestach, začali vnímať a nasávať atmosféru. Blízkosť domácich fanúšikov bola priam elektrizujúca a chalani videli a počuli, ako sa povzbudzuje vo vyspelej futbalovej krajine. Zápas si veľmi užili, keď po dvoch góloch hráča domácich Correu bol štadión na nohách a 82 500 ľudí oslavovalo víťazstvo domáceho klubu. Nočná jazda smerom na Slovensko bola už oveľa kratšia, ako cesta do Milána. Negatívne veci si vyhodnotíme vo vnútri klubu na klubovej úrovni. Vieme, že pri všetkých kladoch sú aj veci, ktoré musíme v budúcom období odstrániť, a veľa vecí musíme ešte vylepšiť. Tu by som chcel poďakovať všetkým za organizáciu tejto neľahkej stáže, menovite najmä Petrovi Tóthovi a Vladovi Žilavému.
 
 
Blížia sa sviatky, ktoré všetci vnímame ako najkrajšie v roku a tiež vstup do roku 2022. Čo by ste chceli k týmto prichádzajúcim sviatkom dodať?
 
Chcel by som sa poďakovať všetkým trénerom a ľuďom, ktorí pôsobia v našom klube, V neposlednom rade aj rodičom a ľuďom, ktorí pomáhajú pri fungovaní klubu. Bez Vás by sme neboli tam, kde sme. Krásne sviatky, veľa zdravia, šťastia a lásky. 
error

Nezabudni nás sledovať aj na