#throwback,  Archív článkov,  Deň detí,  Hráč mesiaca,  IMAS Cup,  INTER Academy Bratislava,  INTER Academy projekt,  Koronavírus,  Rozhovory,  Sústredenie,  U11,  U13,  U15,  U17,  U19,  U8,  Z pohľadu...

Z pohľadu majiteľov: „Zo športu sa musíme tešiť a nebrať ho ako samozrejmosť.“

Už toľko spomínaná pandémia nás naučila vážiť si možnosť trénovať na ihrisku. Vďaka kooperácii s vedením INTER Academy v Taliansku sme mohli trénovať online. Zároveň stále pracujeme na tom, aby sme v rámci mimo-ihriskových aktivít nadviazali tam, kde sme prestali a mohli s hráčmi vycestovať do Talianska na Internship.

Klubom sa v tejto sezóne nepodarilo dohrať ani jesennú časť, množstvo plánov stroskotalo a aj napriek tomu, že sa epidemiologická situácia zlepšuje, nikto nevie s určitosťou odhadnúť, čo bude s klubmi ďalej.

imas-3

Klub FC IMAS ešte v minulom roku prešiel niekoľkými zmenami, jednou z nich bola zmena majiteľov či založenie kategórie U19. Klub mal absolvovať Internship, pokračovať v organizovaní turnajov IMAS Cup či absolvovať zimné sústredenie vo februári tohto roka. Nič z toho sa však, pochopiteľne, neudialo, preto nás zaujímalo, aké plány sú do konca sezóny 2020/2021, čo sa bude diať v lete a kam sa chcú s klubom posunúť majitelia Martin Mikolášek a Ivan Konfráter.

imas-11

Začnime aktuálnou situáciou, mnohé kluby sa ozývajú s názormi na to, či by sa liga mala dohrať, alebo by sa aktuálna sezóna mala zrušiť a pozornosť treba zamerať na novú sezónu. Mnohé zväzy súťaže už zrušili, u nás sa čaká ešte na vyjadrenie k lige, ktorú hrá kategória U19. Ako túto situáciu vnímate, ktorá z možností je podľa Vás „tá lepšia“?

Aktuálna situácia sa neustále mení. Každý deň nejaké nové informácie, nové nariadenia. Sme radi, že sa nám už aspoň v nejakom nastavení darí realizovať tréningový proces. Odohrať – neodohrať… Na email zo zväzu, kde sa nás na túto otázku pýtali sme mali jednoznačnú odpoveď. Sezónu sme chceli dohrať. No myslím si, že takýchto klubov hlavne v súťaži dorastov (kategória U19), bolo asi veľmi málo. Nechápeme to, ale sme v situácii, že sa musíme prispôsobiť. My ako klub, taktiež hráči a tréneri sme boli pripravení túto súťaž dohrať. Schovávať sa za to, že hráči nie sú pripravení je irelevantné. Naši hráči sa pripravovali individuálne a po uvoľnení opatrení od 19.4.2021 sa začali pripravovať v skupinkách. Našli sme cestu, ako byť pripravení. Podľa nás kde je vôľa, je aj cesta.

imas-2

Trošku hypotetická otázka, myslíte, že nasledujúca sezóna by už mohla byť riadne odohraná v plnom rozsahu?

Budúca sezóna bude veľmi ťažká. Hráči už aj teraz hľadajú motiváciu ďalej športovať. Všade čítame, že táto situácia bude mať následky, že deti nebudú chcieť športovať, pretože si našli ľahšiu a príjemnejšiu cestu využitia svojho voľného času. My veríme, že naši hráči v spolupráci s klubom, trénermi nájdu chuť aj ďalej pokračovať a budú sa zodpovedne pripravovať aj na budúcu sezónu. Či bude sezóna v plnom rozsahu? Áno čisto hypotetická otázka. Veríme, že očkovanie veľmi pomôže, že získame takzvanú kolektívnu imunitu. No priebeh, rýchlosť, neustále zmeny v očkovacej stratégii nám veľa optimizmu nedávajú. No veríme, že sa to zlepší a budeme sa môcť venovať tomu, čo nás všetkých napĺňa a budúcu sezónu dohráme bez obmedzení. V podstate už druhá sezóna je anulovaná, a to je celkom veľký problém. Už druhú sezónu prešľapujeme na mieste. Filozofia nášho klubu je odlišná, vynakladáme veľké finančné prostriedky, aby sme mohli pracovať na zlepšovaní našich hráčov, aby mohli trénovať pod osvedčenou metodológiou klubu FC Internazionale Miláno. S tým súvisia aj zápasy – hráči potrebujú konfrontáciu s inými družstvami, aby to, čo sa naučia na tréningu, mohli realizovať v zápase proti družstvám s iným typom hry. Aj to ich posúva vpred. Samozrejme, na tréningu sa dajú robiť takzvané „modelované zápasy“, ale stále proti sebe hrajú spoluhráči, ktorí trénujú pod talianskou metodológiou.  

imas-1

Počas tejto povinnej „koronaprestávky“ sa Vám podarilo zabezpečiť, samozrejme v kooperácii s funkcionármi projektu INTER Academy, online tréningy. Prečo bolo podľa Vás potrebné, aby tieto tréningy boli a boli ich súčasťou aj talianski tréneri a ako tieto tréningy hodnotíte?

Áno, sme veľmi radi, že sa nám aspoň takúto formu vzdelávania a tréningového procesu podarilo zabezpečiť. Keď si spomenieme na začiatok pandémie, nevedeli sme čo nás čaká. Tu musíme vyzdvihnúť prácu bývalého športového riaditeľa Janka Murára a Peťa Tótha. Snažili sa nájsť novú cestu a celkom sa im to podarilo. Predsa len nikdy nič takéto nikto z nás nezažil. Keď sa situácia opäť zhoršila hľadali sme cestu, ako prepojiť projekt INTER Academy Bratislava aj s talianskou stranou. Myslím, že sme našli vhodný model vzdelávania a tréningového procesu cez internet. Bolo dôležité, aby sa do tréningového procesu aktívne zapájal taliansky tréner Emanuele Nava, kvôli interakcii, aby hráči cítili spätnú väzbu. Ochota našich partnerov z FC Internazionale Miláno bola obdivuhodná, snažili sa nám pomáhať za každých okolností. Postupne sa začal do tréningového procesu zapájať aj David Chiodo, čo bolo fantastické. Tréningy hodnotíme vysoko pozitívne. No takáto forma tréningového procesu nie je štandardná a nemôže trvať nejaké dlhé obdobie. Cítili sme, že sa už začali problémy s dochádzkou na takúto formu tréningového procesu. Hneď po uvoľnení opatrení sme s napätím očakávali, koľko hráčov sa vráti na ihrisko. Sme radi, že hráči na ihrisko prišli a začali si užívať tréningový proces na tráve.

imas-2

imas-1

Vo februári tohto roka mal klub FC IMAS absolvovať aj sústredenie, plánuje sa zaň nejaká náhrada, napríklad zhustené tréningy v lete?

Každý rok naše družstvá absolvujú sústredenia v zimnom prípravnom období. Tento rok, ako je aj v otázke naznačené, sa toto sústredenie neuskutočnilo. Tiež sme v situácii, že si niečo naplánujeme a kvôli opatreniam musíme naše aktivity zrušiť. Pozorne načúvame hlasom trénerov a rodičov. Stále sme v štádiu rozhodovania, či takéto sústredenie zorganizovať v lete. Všetko to záleží aj od rodičov, nevieme v tejto chvíli vyhodnotiť či po uvoľnení opatrení a danej možnosti cestovať sa nám hráči nerozpŕchnu a nepôjdu sa rekreovať. My toto plne chápeme. No musíme sa pripraviť na novú sezónu, takže určite budeme hľadať cestu ako to všetko zvládnuť. Teda ak to zhrnieme, tak určite hľadáme cestu buď letného sústredenia, alebo navýšenia počtu tréningových jednotiek cez prázdniny.

imas-4

V minulom roku nebolo možné, aby našim hráčom v rámci projektu INTER Academy Bratislava priamo na ihrisku pomáhal permanent coach či niektorý zo špecializovaných trénerov z Talianska. Ako vyzerá ich príchod v tomto roku a kedy by ste chceli, aby opäť navštívili TC Stupava?

Otázka Permanent coacha je pre nás veľmi dôležitá. Cítime, že jeho prítomnosť v našom klube je prospešná a dôležitá. Už v minulom roku sa pripravoval jeho príchod, bolo to na spadnutie, no v poslednej chvíli nám všetko prekazila už toľko spomínaná epidémia. Tu je treba si uvedomiť, že my musíme skĺbiť nariadenia v našom štáte so štátom, odkiaľ tréner prichádza. Na jeho príchod sme boli pripravení, bolo nastavené jeho ubytovanie, materiálne zabezpečenie a všetky veci, ktoré nám vyplývajú zo zmluvy. Veľkú snahu o príchod mala aj naša partnerská strana FC Internazionale Miláno, no obe strany pochopili, že toto nebude možné uskutočniť. Pracujeme znova na príchode, aby sme konečne mohli privítať v TC Stupave Pernament coacha. Snažíme sa o to, aby pricestoval v septembri 2021.  

imas-6

Tréningový proces aktuálne prebieha v Stupave, plánujete v súvislosti s lokalitou nejaké zmeny?

Áno plánujeme. Nezaháľali sme. Už na jeseň 2020 sme pripravovali prostredie pre našich nových hráčov, hlavne v kategóriách od U7 po U11. Žiaľ, opäť zasiahla vyššia moc. V polovičke júna chceme spustiť výber do týchto kategórii v našom hlavnom meste. Vieme a počúvali sme aj názory ľudí, že logistika pre rodičov týchto mladých hráčov je komplikovaná na vozenie detí do Stupavy. Preto sme pristúpili k tomuto kroku a veríme, že vybraní hráči budú môcť pôsobiť v centre nášho hlavného mesta. Máme rozpracovaný projekt s etablovaním aj starších kategórii v našom hlavnom meste. Pracujeme tvrdo, aby sa nám tento projekt podarilo rozvinúť aj v ďalších krajoch Slovenska.

imas-5

Plánujete obnoviť už zabehnuté marketingové akcie ako Hráč mesiaca či venovanie ročného členského ku Dňu detí niektorému hráčovi?

Samozrejme. Máme ešte resty z minulosti, no ceny, ktoré ešte neboli odovzdané, dostanú hráči v mesiaci jún 2021. Od novej sezóny v tomto trende budeme určite pokračovať. Čo sa týka ročného členského ku Dňu detí, samozrejme, tiež pracujeme aj na tomto, lebo vieme, že v našej spoločnosti sú šikovné deti, no nemajú možnosť sa zúčastňovať tréningov kvôli ekonomickej situácii. Tento rok venujeme dodatočne nie jeden, ale dva takéto poukazy.

imas-12

Minulý rok sa mali hráči zúčastniť Internshipu do Milána. Chcete zorganizovať túto akciu v nasledujúcej sezóne?

No keď si spomenieme na situáciu z marca 2020, je nám veľmi ťažko. Všetko bolo pripravené, hráči aj my sme sa tešili na návštevu tréningového centra v Miláne. Taktiež kategória U11 sa mala zúčastniť turnaja v Miláne, kde súpermi mali byť akadémie z celého sveta. Tešili sme sa na vzájomnú konfrontáciu no prišla stopka. Starší hráči sa tešili na tréningy v inom prostredí, na nové poznatky, nových priateľov. Nie, že chceme túto akciu zorganizovať… My sme povinní voči hráčom takéto niečo zorganizovať znova. Pracujeme na tom, aby sme vycestovali a strávili tréningový proces v Miláne.

Chceme nasať víťaznú atmosféru klubu FC Internazionale Miláno, ktorý sa stal majstrom Talianska pre sezónu 2020/2021. Pre hráčov, trénerov a, samozrejme, aj pre nás to bude adrenalín a vzpruha do ďalšej činnosti. Návšteva týchto miest, kde určite načerpáme nové poznatky, nové zážitky, že navštívime miesta, kde sa futbal robí na profesionálnej svetovej úrovni, je pre nás veľmi dôležitá.

imas-10

Na záver, je ešte niečo, na čo sa môžeme v najbližšej sezóne tešiť?

My by sme sa najviac tešili z toho, aby najbližšia sezóna bola bez nejakých zbytočných zásahov a aby prebehla tak, ako sme boli zvyknutí spred minulých rokov. Ako sme už vyššie spomínali, tešili by sme sa z výjazdu do Talianska. Samozrejme, určite ste si všimli, že sa zmenilo logo, ktoré nosí naša akadémia na ľavej strane dresu. Určite budeme musieť aj my tieto logá zmeniť, čiže hráči znova budú dostávať nové oblečenie na sezónu 2021/2022. A určite najdôležitejšie bude tešiť sa z maličkostí, hlavne z toho, že môžeme hráčov vidieť na ihrisku, že sa nám podarí zrealizovať naše plány o ktorých sme písali vyššie, a hlavne aby sme sa tešili z toho, že môžeme športovať a nebrať všetko, ako samozrejmosť.

imas-9

error

Nezabudni nás sledovať aj na