Archív článkov,  Hodnotenia zápasov,  INTER Academy Bratislava,  Koronavírus,  Rozhovory,  Z pohľadu...

Z pohľadu športového riaditeľa: “Tréneri majú moju plnú dôveru!”

Našich 6 kategórií pod vedením skúsených trénerov má za  sebou jesennú časť sezóny a postupne sa pripravujú na jarnú. Ako prebieha príprava, čo si myslí športový riaditeľ o jesennej časti sezóny a čo nás čaká v jarnej časti? Aj na tieto otázky sme sa pýtali Petra Tótha okrem iného aj trénera U19.

Peter, na začiatok všetko dobré v novom roku, ako ste prežili najkrajšie sviatky roka – Vianoce?

Dobrý deň všetkým, vianočné sviatky som si užil v rodinnom kruhu ale aj pracovne.

272925422_655773345736798_3439911098980074700_n

Aké mali inštrukcie počas zimného voľného obdobia Vaši zverenci a aké ostatné kategórie v klube?

Tréningový proces sme ukončili k 12.12.2021, posledný mesiac to bolo, bohužiaľ, opäť na báze online tréningov, začiatok prípravy bol naplánovaný na 17.1.2022. U 19 a U 17 mali naordinovaný kľud do konca roka. Od začiatku roka postupne prechádzali na individuálne behy v prírode, aby boli pripravení na začiatok prípravy. V ostatných kategóriách mali tréneri inštrukcie, ale nechal som im voľnú ruku, oni presne vedia, čo ich zverenci potrebujú. Majú moju dôveru.

20211117_1157500

Dali ste si aj nejaké novoročné predsavzatia v súvislosti s klubom alebo Vaším účkom?

Novoročné predsavzatia? Nedávam si ich už, aby som potom nebol sklamaný. Ale vážne. Čo sa týka klubu, pracoval som aj v čase voľna na jednom projekte, v ktorom ide o to, aby sme posunuli klub opäť o niečo ďalej. Verím, že sa nám to podarí. Hlavné, a to nielen pre nás, ale aj pre celý šport je, aby už táto pandémia skončila, nech môžu deti a mládež neobmedzene športovať bez nezmyselných zákazov a príkazov, ťažko si niekto vybuduje imunitu zavretý doma a pred TV alebo počítačom. Čo sa týka U 19, prajem si, aby boli všetci zdraví, to je v momentálnej dobe to najdôležitejšie.

 

Poďme na jednotlivé kategórie. V jesennej časti kategória U19 skončila s dvanástimi zápasmi, jednou remízou a dvoma prehrami. Môžeme túto časť sezóny z pohľadu U19 považovať za úspešnú?

S jesennou časťou som spokojný. Ja som vedel, do čoho idem, ale bol som zvedavý na reakciu hráčov, ako sa popasujú s úlohou nováčika. Hneď prvý zápas doma s Bernolákovom, hlavne prvý polčas, ukázal veľkú nervozitu z našej strany. V polčasovej prestávke sme chalanov ukľudnili, nabudili a druhý polčas ukázal, že sa nemajú čoho obávať. Predvádzali sme počas jesennej časti veľmi dobré výkony a vrcholom bol domáci zápas s Malackami, ktorý sme dokázali aj so šťastím zvládnuť. Bol to veľmi dobrý zápas z oboch strán. Dodnes ma mrzí zápas na NŠK Bratislava. Zlé počasie, zlý terén, zlé nastavenie hráčov, tam aj keby sme hrali do rána, tak ten zápas neotočíme. Ale celkovo vládne spokojnosť.

imas

Počas prípravy vidíme v plánoch prevažne prípravné zápasy s mužmi, značí to niečo?

Prípravné zápasy s mužmi sú naplánované z dôvodu, aby si chalani postupne zvykali na mužský futbal a ich prechod k mužom bol plynulejší. Musia sa prispôsobiť väčšiemu dôrazu, rýchlosti, zmenu tempa hry. Určite v týchto zápasoch naberú skúsenosti, ktoré určite využijú aj v súťaži.

 

Starší dorastenci sú v tretej lige nováčikovia, ktoré družstvo Vás najviac prekvapilo svojou kvalitou? Podcenili ste nejaké družstvo alebo naopak, čakali ste od nejakého družstva viac?

Kvalitou? Nepovedal by som, že prekvapilo, čakal som to, ale dominujú herne aj výsledkovo Malacky, majú veľmi kvalitný káder. Veľmi dobre sa ukazovala Dunajská Lužná, FK Rača, Pezinok v závere, všetky mužstvá majú svoju kvalitu.

dorastimas-4

Aký progres nastal počas jesennej časti v U19-tke, na čom musíte ešte popracovať a naopak, čo je silnou stránkou družstva?

Progresom je, že každým zápasom sa chlapci posúvali vpred, pochopili, že ak budú dodržiavať systém, taktické pokyny, tak môžu súperiť s každým súperom. V každom zápase sa snažili ísť na dno svojich síl. Popracovať musíme na bránení štandardných situácií, na našej finálnej realizácii ofenzívnych situácií a zakončení. Tomu sa budeme venovať aj v prípravnom období.

 

Čo očakávate od jarnej časti sezóny?

V jarnej časti očakávam ťažké zápasy, už nás nebudú súperi brať ako nováčika. Ale my sa pripravíme a budeme sa snažiť pokračovať tam, kde sme skončili jesennú časť.

 

Máte s družstvom ambície postúpiť?

My pôjdeme od zápasu k zápasu a ak sa naskytne šanca skončiť na prvom mieste, tak pôjdeme do toho naplno. My sme na niečo nastavení, ale to ostáva v kabíne.

fcimasimas

Prejdime k ďalším kategóriám. Počas jesene dochádzalo v U17-tke k výpadkom hráčov kvôli zraneniam, občas nebolo koho striedať, lebo aj 5 hráčov bolo mimo. Napriek tomu skončila na druhom mieste v tabuľke, s prvým v tabuľke ju odlišuje len počet strelených a inkasovaných gólov. Mohla by byť po jarnej časti U17 prvá?

S účinkovaním U 17 vládne spokojnosť. Zimuje na druhom mieste o skóre, takže určite sa budeme biť do konca o prvé miesto.

 

Aké vlastnosti má toto družstvo?

Toto mužstvo je menším bratom U19, je bojovné, behavé a dokáže ísť v zápasoch maximum.

imasU17

Pred začiatkom jesennej časti prišiel do družstva tréner Žilavý, ako hodnotíte jeho prácu s hráčmi? Aký má na hráčov vplyv?

U nás v akadémii sme ešte s bývalým športovým riaditeľom a priateľom Jankom Murárom nastavili projekt spoločnej prípravy U 19 a U 17, čo nám funguje dodnes. V lete naskočil k U 17 Vlado Žilavý, obaja sme očakávali, ako budeme spolu vychádzať, spolupracovať, či si sadneme ľudsky a profesionálne. Už po prvých tréningoch bolo jasné, že to bude fungovať stopercentne. Za to som veľmi rád. Jeho vplyv na hráčov je veľmi dobrý, dokáže družstvo nabudiť, takticky pripraviť, o čom svedčí aj jeho umiestnenie s družstvom na špici. Tu by som rád vyzdvihol aj spoluprácu s trénerom U 15 Antonom Holáskom pri posúvaní hráčov do vyššej kategórie.

imas

Aj kategória U17 absolvuje prípravné zápasy s vyššími kategóriami, myslíte, že by sme sa nestratili ani v druhej lige?

Som presvedčený, že by v druhej lige hrali viac ako dôstojnú úlohu.

imasimas

Rovnako, ako v prípade U17 je to aj v prípade U15, tá skončila prvá a s druhým sa odlišuje len v góloch. Ako pracovalo toto družstvo počas jesene?

Kategória U 15 dlhodobo ukazuje svoju kvalitu, je tam vidieť kvalitná práca trénera Holáska. Počas jesennej časti podávala štandardne dobré výkony, zaváhala iba raz a môj názor je, že v prvej lige by sa vôbec nestratila. Ďalšia veľmi podstatná vec, že aj chlapci, ktorí išli vypomáhať do U 17 , boli oporami v zápasoch a aj to svedčí o kvalitnej práci trénera Holáska a hráčov.

raca

Kategória U15 prehrala prípravný zápas s Hlohovcom, teraz cestovala do Maďarska, kde navštívila Budapešť. Je pre hráčov dobré konfrontovať sa s ďaleko lepšími súpermi, alebo je lepšie merať si sily povedzme s primeranejšími družstvami?

Toto je ťažká otázka. Tak ako som povedal vyššie, tréneri majú moju plnú dôveru. Oni sú dennodenne v kontakte s chlapcami v tréningovom a zápasovom procese. Nastavujú si prípravu a prípravné zápasy, sú zodpovední za svoje Účko.

imasimas

U13-tka si prešla ťažším obdobím a to najmä preto, lebo pod vedením trénera Masaroviča začala pracovať koncepčnejšie. V tejto sezóne až šesťkrát remizovala, čo môže za to, že sa nepodarilo streliť ten jeden „rozhodujúci“ gól v týchto zápasoch?

U 13 má za sebou ťažkú jesennú časť. Prechod na väčšie ihrisko, nový tréner. Nová koncepcia trénera Masaroviča. Čo chýbalo k tomu jednému góliku? Keby som to vedel, hneď to chlapcom utekám povedať. Trošku šťastia, užšia tyčka, väčšia brána? Ja som presvedčený, že jarná časť sezóny už bude aj s víťaznými pokrikmi.

imasu13

Čo priniesol tréner Masarovič do družstva a akú očakávate jarnú časť?

Tréner Peter Masarovič priniesol do mužstva väčšiu disciplínu, musel sa popasovať s tým, že chlapci prešli na väčšie ihrisko, vysvetliť chlapcom ako a kde sa pohybovať, ako riešiť herné situácie a už tam je aj trochu taktického myslenia. Toto všetko musel aplikovať do tréningového procesu.

imasu13

Čo hovoríte na kvalitu tohto družstva? V čom podľa Vás nastal progres a čo musia títo gepardi ešte zdokonaliť?

Kvalita tam určite je. Progres bol viditeľný ku koncu jesennej časti, kde dokázali hrať vyrovnané zápasy aj s mužstvami z vrchných priečok tabuľky. V tejto kategórii sa nezameriavame až tak na výsledky, ale každého určite zaujímajú, hlavne chlapcov. Určite by sme potrebovali doplniť túto kategóriu hráčmi, pracujeme na tom, ale aj vplyvom tejto pandémie je to dosť zložité.

imasimas

Turbulentné obdobie zažila aj jedenástka, ktorú nechal v štichu tréner tesne pred prvým zápasom. Situáciu na chvíľu prevzal tréner Žilavý a pod vedením trénera Kolarčíka pracujú dodnes. Ako hodnotíte ich jeseň?

Táto kategória si prežila počas jesennej časti toho veľa. Doslovne ich tesne pred súťažou nechal ich tréner napospas osudu. Pustili sme sa do hľadania trénera, ale v dobe začiatku súťaže to bola ťažká práca. Dočasne bol poverený vedením družstva tréner Žilavý a následne sa mužstva ujal nový tréner Tomáš Kolarčík.

fcimasU11imas

Ako hodnotíte prácu nového trénera, čo priniesol družstvu a aký je jeho vzťah s chalanmi?

Tréner Kolarčík priniesol nový vietor do tejto kategórie. Je evidentné, že má veľký záujem, aby chlapci a dievča napredovali, učili sa nové veci a skvalitňovali futbalové schopnosti, ktoré už nadobudli. Jeho vzťah s družstvom hodnotím vysoko pozitívne, je evidentné, že chémia tam funguje. Len tam ešte musíme nastaviť to, aby sa chlapci zúčastňovali pravidelne tréningového a zápasového procesu, lebo tam sú veľké medzery. Ale som presvedčený, že spoločne s rodičmi to zvládneme.

 

V systéme U11 nastala zmena aj v prípade súťaží – výsledky sa už na stránke sportnet.sme nezapisujú, myslíte si, že je to dobrý krok?

Ďalšia ťažká otázka. Áno, nejde nám v tejto kategórii o výsledky, ide nám o zdokonaľovanie hernej činnosti jednotlivca, rozvíjanie individuálnych zručností hráča. Zverejňovanie výsledkov? Neviem jednoznačnú odpoveď. Určite si každý tréner robí štatistiky a presne vie na akom mieste je jeho družstvo.

u11

Zmena nastala aj v U8 – okrem kategórie v Stupave máme osmičku aj v Bratislave. Ako pracujú naši tréneri s najmenšími drobcami?

Naše najmenšie kategórie máme rozdelené do dvoch družstiev. Družstvo trénera Petra Ryšánka sa pripravuje v Stupave a novootvorené družstvo v Bratislave. Títo tréneri odvádzajú mravenčiu prácu s našimi drobcami.

U8

V čom je náročnejšia práca trénera U8 ako napríklad U15?

Práca s najmenšími detičkami je najnáročnejšia. Tréner musí deti zaujať, detská duša je úprimná, ak sa mu niečo nepáči alebo ho to nezaujme, nebaví, tak to robiť nebude. Tréneri musia byť neustále pripravení na rôzne situácie a hneď ich riešiť. Ale druhá strana, tá príjemnejšia, detská radosť, tá je vždy nefalšovaná a v týchto kategóriách je jej neúrekom. Tréner napr. U 15 alebo U 17 už pracuje s mládežou, má už niečo nastavené, nemusí toľko improvizovať a hráči sa prispôsobujú tréningovému procesu a nie opačne.

WhatsApp-Image-2021-10-31-at-13.23.51

Čo je dôležité pri práci s malými detičkami?

Niečo som už zodpovedal v predchádzajúcej otázke. Tréning musí zaujať, to je prvoradé. V tomto veku sa zameriavame aj na tzv. pohybovú kultúru. Správne držanie tela, aplikujeme do tréningového procesu koordinačné cvičenia, nie je to všetko len o práci s loptou. Všetko robíme zábavnou a súťaživou formou.

3

Ako hodnotíte ich účasť na miniturnajoch?

Na výsledky nepozeráme. Deti sa musia dobre vyblázniť, zabaviť, učiť sa pracovať v kolektíve a hlavne sa tešiť po dobrých výkonoch. Sme radi za každú spätnú väzbu, keď sa hráči nevedia dočkať tréningu, zápasu. To je pre nás najväčšia odmena.

1_U8imas

Počas jesene sme absolvovali výlet do Milána, myslíte si, že si ho chalani užili?

Výlet do Milána sme si užili všetci. Hráči, tréneri, majitelia, rodičia.

imas2

Čo bolo pre Vás najväčším zážitkom?

Myslím si, že nielen pre mňa, boli veľkým zážitkom prehliadka útrob štadióna San Siro, kabíny, tunel, ktorým sa vychádza na hraciu plochu a vstup na trávnik. Určite to bolo inšpirujúce aj pre hráčov, aspoň raz to zažiť na vlastnej koži a zahrať si pred 80 000 divákmi. Možno sen, ale sny sú na to, aby sa plnili. No a, samozrejme, samotný zápas, plný štadión, skvelá atmosféra a víťazstvo nášho INTER MILAN.

imasfb-1

Po návrate z Milána sme dohrali súťažné zápasy tesne pred tým, ako sa zrušili kvôli Covid-19. Naozaj to bolo o minútu dvanásť. Celá sezóna sa niesla v takom neistom duchu, stále sme sa báli, či sa súťaže dohrajú. Malo toto vplyv na hráčov a trénerov?

Vplyv Covid -19. Celé zle, zlý vplyv na trénerov, hráčov, rodičov. Stále sa meniace rozhodnutia, zákazy, príkazy, delenie na očkovaných a neočkovaných, zákaz športovania. Ja mám svoj názor a nepresvedčí ma žiadny infektológ, lekár, odborník, politik, že to nie je pravda. Športom získavame imunitu, nie zatváraním sa doma, v uzavretých priestoroch a pod.. Ja len dúfam, že toto celé čoskoro skončí a vrátime sa do normálu.

imasimas

Čo nás ešte čaká v príprave a čo očakávame od jarnej časti sezóny?

Čaká nás príprava v domácich podmienkach, sústredenie v Radave a v marci ideme tvrdo bojovať v súťažiach za náš klub FC IMAS.

Ďakujeme za rozhovor a srdečne pozývame všetkých záujemcov na otvorený tréning FC IMAS. https://www.fcimas.sk/ponukame-otvorene-treningy/ 

error

Nezabudni nás sledovať aj na