Archív článkov,  INTER Academy Bratislava,  INTER Academy projekt,  Koronavírus,  Rozhovory,  Z pohľadu...

Z pohľadu talianskych trénerov

Krátky rozhovor o trénovaní online formou

Pandémia koronavírusu zmenila nás donútila presunúť sa z ihrísk do online sveta. Aby sme sa mohli spoločne udržiavať vo forme, začali sme trénovať cez Zoom. Rovnako, ako by na nás na ihrisku dohliadali talianski tréneri, trénujú s nami aj online. Náš permanent coach Emanule Nava a kondičný tréner David Chiodo s nami pravidelne komunikujú, a pomáhajú nám zvládnuť toto náročné obdobie. Zaujímalo nás, ako vnímajú túto situáciu, a čo hovoria na spoluprácu s INTER Academy Bratislava.

Emanuele Nava

Vzhľadom na pandemickú situáciu sa tréningy presunuli do online priestoru. Má takéto trénovanie zmysel? Ako sa Vám spolupracuje s našou akadémiou?

Myslím si, že sa to robí ako z núdze cnosť. S trénermi IMASu sa nám podarilo transformovať v jeden okamih zložitú situáciu  v náš prospech, vo futbalovom svete je nás momentálne len málo ľudí, ktorí dokážu poskytnúť kontinuitu a kvalitu tréningu aj napriek vzdialenosti v takom chúlostivom okamihu. Vytvoril sa skvelý synchronický vzťah s trénermi, s ktorými trénujeme spoločne v anglicko-slovenskom jazyku.

 

Okrem kategórií dorastov a žiakov trénujú online aj naši najmenší hráči. Je pre Vás zložité pracovať s kategóriou U8 online formou?

Ďaleko od toho. Spočiatku sme veľmi pochybovali o tom, čo môžeme urobiť s touto skupinou a ako budú počas tréningu dávať pozor. Vďaka synergii, ktorú sme našli s ich trénerom, sme v krátkom čase prešli z tréningov 20 minútových na tréningy 40 minútové, pričom sme dokázali, aby boli chlapci vždy zapojení. Osobne bola kategória U8 úžasným prekvapením, vždy je radosť s nimi pracovať a vždy skončíte s úsmevom.

 

Vidíte na našich hráčoch nejaký pokrok dopredu aj napriek tomu, že nie sú na ihrisku?

Je ťažké hovoriť o technickom alebo atletickom pokroku trénovaním na diaľku a vo vlastnej izbe. Určite môžeme hovoriť o zlepšení prístupu ku kultúre práce a rozvoji víťaznej mentality. V komplikovanej chvíli chlapci preukázali veľkú flexibilitu a dôveru v naše návrhy, pričom pochopili, že plody tohto všetkého sa zožnú raz na ihrisku, a nie ihneď okamžite.

 

Aké problémy môžu nastať po návrate na ihrisko? Obávate sa nejakých?

Osobne si myslím, že návrat na ihrisko môže priniesť iba výhody, najmä psychologické. Príležitosť hrať, dotýkať sa, byť v priamom osobnom kontakte so spoluhráčmi na ihrisku budú novým impulzom, ktorý nám umožní zúročiť výhody tvrdej práce, ktorú vo svojich izbách robíme.

 

Na čo sa najviac tešíte po skončení pandémie?

Tento vírus priniesol mojej rodine veľa ťažkostí, ktoré, našťastie, úspešne prekonávame a priniesol aj veľké zmeny v mojom osobnom živote. Dúfam, že koniec pandémie mi umožní vrátiť sa k cestovaniu v rámci Interu, a umožní mi byť s chlapcami na futbalovom ihrisku, čo ma robí šťastným a chýba mi najviac.

David Chiodo

Na ihrisku pomáhate hráčom ako kondičný tréner. Na čo sa na online tréningoch zameriavate?

V závislosti od pracovnej skupiny sú ciele odlišné, pretože do 15 rokov sa zameriavam najmä na správne vykonávanie motorických pohybov a správne držanie tela, zatiaľ čo pri cvičeniach s kategóriami do 17 a 19 rokov pri silových cvičeniach na správne vykonávanie pohybu a pri aerobických cvičeniach na intenzitu (s pár prestávkami na odpočinok).

 

Ako sa Vám spolupracuje s našou akadémiou?

S komunikáciou nemám nijaké ťažkosti, pozornosť je vždy dobrá a tiež účasť na cvičeniach.

 

Aké chyby na hráčoch najčastejšie pozorujete? Dajú sa odstrániť aj takto na diaľku?

Bohužiaľ, chyby sa nájdu vždy a na diaľku ešte viac, ale vždy sa snažím, pokiaľ je to možné, opravovať, aby okrem hráča porozumel prípadným chybám aj tréner.

 

Na čo sa najviac tešíte po skončení pandémie?

Čo najskôr sa vrátiť na ihrisko, aby som bol s chlapcami a pracoval optimálne s nimi a s trénermi.

 

Ďakujeme obom za rozhovor a za skvelú prácu, ktorú denne vykonávajú. Nevieme, kedy sa opäť spoločne stretneme na ihrisku, ale na ten moment sa neskutočne všetci tešíme!

error

Nezabudni nás sledovať aj na