Archív článkov,  Z pohľadu...

Z pohľadu trénera: o zápasoch, príprave a hráčoch U17

Kategória U17 na čele s lodivodom Murárom sa vezie na víťaznej vlne

Ján Murár s futbalom začínal ako sedemročný v ŠK Matadorka, neskôr jeho cesta viedla  do klubu Inter Bratislava a ŠKP Bratislava, kde pôsobil až do vojenčiny. „Po vojenčine moje kroky viedli do druholigového klubu v Rakúsku, kde som pôsobil 2 roky a opäť som sa vrátil na Slovensko, kde som pôsobil V FK Kalinkovo a ŠTK Šamorín.“ Nakoniec sa vrátil do Rakúska a pôsobil tam v niekoľkých kluboch.

 

Tréner Murár, po 4 zápasoch máte za sebou 4 výhry, ako ste sa na tieto zápasy pripravovali?

U17-(2)

“Príprava na zápasy je vždy rovnaká. Nezáleží nám na súperovi či je z postavenia tabuľky vyššie alebo nižšie. Snažíme sa chlapcov v týždennom mikrocykle pripravovať,  aby boli dominantní na lopte, sebavedomí, rýchli, po taktickej stránke disciplinovaní  a kompaktní ako tím.” 

 

Pomohla Vám výraznejšie zimná príprava, na čo ste v nej zamerali?

“Zimná príprava bola pre nás veľmi dôležitá. Začali sme ju veľmi skoro a bola rozdelená a zameraná na tri etapy 1. etapa bola takticko-technická, 2. etapa bola kondičná a 3. etapa herná. Máme možnosť sa pripravovať na umelej tráve, čo je výborné za každého počasia. Absolvovali sme kondičné sústredenie v Brezovej pod Bradlom, kde bolo o nás výborne postarané. Chlapci majú možnosť každý týždeň využívať regeneráciu (saunu, bazén), takže zimná príprava nám veľmi pomohla.”

 

V jesennej časti ste s týmito družstvami (MFK Rusovce, Lokomotíva Devínska Nová Ves, FC Petržalka, FK Dúbravka) prehrali, aký progres vidíte v týchto zápasoch?

“Ako som spomínal, zimné prípravné obdobie nám dalo možnosť s chlapcami viac pracovať, komunikovať, byť častejšie spolu a spoznávať sa. Chlapcov sme naučili, aby boli viac koncentrovaní a disciplinovaní v zápasoch, sústredili sa hlavne na svoj výkon a výkon mužstva. Nedostávajú zbytočné žlté karty, nerozprávajú s rozhodcom a rýchlo hrajú a reagujú smerom k hre, preto boli a sú  v zápasoch úspešní.”

 

U17-(1)

Pristupujú hráči k stretnutiam inak, ako pristupovali v jesennej časti alebo zápasom pripisujú stále rovnakú vážnosť?

“Áno, pristupujú k zápasom inak ako v jesennej časti. Hlavne sú po zimnej príprave sebavedomejší, viac si veria, cítia, že rastú, sú dobré pripravení po fyzickej stránke a to ich posúva v pred. Na tréningoch pracujú na 100% a v zápasoch majú veľkú motiváciu skončiť do 4. miesta a zahrať si play off. Je vidieť, že sú dobrá partia a tešia sa na každý tréning a zápas.”

 

Hráči sa pravidelne zúčastňujú regenerácie, chodia plávať, do sauny… Aký to má na nich vplyv?

“Regenerácia je veľmi dôležitá ako na zregenerovanie svalstva tak celého tela. Majú možnosť sa medzi sebou porozprávať trebárs o rodine, škole, alebo si rozobrať zápas a aj pre nás trénerov je tam možnosť a viac času na individuálnu komunikáciu s hráčmi.”

 

Súčasťou družstva sú hráči z kategórie U15, ktorí budú budúcu sezónu hráčmi Vašej kategórie. Ako sa hráči prispôsobujú, respektíve etablujú do kolektívu?

“Niektorých hráčov z U15 už nominujeme na zápas U17 – tky. Po konzultácii s trénermi U15 sa snažíme postupne hráčov etablovať do tréningového procesu alebo zápasu. Je pravda, že tam je veľký rozdiel hlavne po fyzickej stránke, ale naši chlapci  im pomáhajú a podporujú ich, aby na sebe pracovali.”

 

Ďakujeme za rozhovor!

error

Nezabudni nás sledovať aj na